#1 Bezład. Miesięcznik nieustrukturyzowany

Dziewczyna stojąca w szaliku i czapce z odsłoniętymi oczami patrząca na wprost

Tak, ten tytuł zapowiada co Cię czeka i to jest Twoja szansa, żeby jeszcze uciec, wypisać się, nie pozwolić żeby brak ładu wkradał się do Twojej skrzynki co miesiąc 🫣 No chyba, że się nie boisz? 😎 Historia jest prosta i powtarzalna, mało oryginalna - przeżywam co miesiąc dziesiątki zachwytów, które pochodzą z różnych porządków tematycznych, są małe lub duże, zostają na dłużej, lub trwają tylko chwilę. Łączy je to, że chcę się nimi dzielić, bo wierzę, że mogą inspirować nie tylko mnie.

"Bezład" zrodził się z prostej potrzeby dzielenia się (bo przecież #sharingiscaring).

👉 W tym odcinku mix 12 (!) tematów związanych z neuroróżnorodnością, user experience, rozwojem kariery zawodowej, trendami, sztuczną inteligencją i sztuką. Powodzenia! 😁


"Synu, jesteś kotem"

To książka o relacji matki z synem, który jest w spektrum autyzmu. To niedługa lektura, która jest dialogiem autorki - Katarzyny Michalczyk, ze swoim synem i trochę samej ze sobą. To, za co ja bardzo doceniam tę książkę, to bliskie mojemu, antropologiczne podejście do opowiadania historii: autorka włączyła w proces tworzenia swojego syna, jego perspektywę, oddaje mu głos. Dzięki temu poznajemy dwie perspektywy, a przedstawiony obraz jest wielowymiarowy i pełny.

To książka, która pokazuje i uczy, że nasze założenia dotyczące komunikacji, postrzegania świata przez innych i tego jak powinna przebiegać nasza bliska relacja z drugą osobą, mogą być zupełnie inne niż potrzeby, założenia, konstrukcje tej drugiej strony. I pomimo dobrych intencji - nie spotkamy się, dopóki nie zaakceptujemy (a czasem nawet po prostu pogodzimy) z tą różnorodnością, a wytłumaczenie niektórych rozbieżności lub ustalenie ich przyczyn - może czasami nie być możliwe.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa: link do strony tutaj.

A tutaj rozmowa Michała Nogasia z autorką Katarzyną Michalczyk.

Neurodiversity Celebration Week

Od 13 do 19 marca trwać będzie Neurodiversity Celebration Week. Przez cały tydzień odbywać się będą wydarzenia online poświęcone tematom neuroróżnorodności. Wydarzenia te są bezpłatne. Pełną agendę znajdziesz tutaj:

https://www.neurodiversityweek.com/events

Neurodiversity Celebration Week został stworzony aby wspierać szerzenie wiedzy o neuroróżnorodności, walczyć ze stereotypami i niezrozumieniem, które przez lata narosło wokół osób z ADHD, w spektrum autyzmu, dysleksją i innymi neuroodmiennościami. Chodzi o edukowanie i promowanie neuroinkluzywnej kultury w szkołach, uczelniach, firmach.

Więcej o samej idei możesz przeczytać na oficjalnej stronie: https://www.neurodiversityweek.com/


Neuroróżnorodność w pracy UX Researchera

Jak sprawić, żeby UX Research jako dziedzina był dostosowany do potrzeb neuroatypowych profesjonalistów? O tym właśnie w swoim wystąpieniu opowiada Penninah Jones. Prezentacja pełna konkretnych technik i rozwiązań, które mogą pomóc Tobie lub osobom w Twoim zespole w codziennej pracy.

Inclusive Design for Cognition Guide by Microsoft

Microsoft pochwalił się wczoraj swoją nową wersją przewodnika do projektowania inkluzywnych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb osób o różnych neurologicznych wariantach i potrzebach wynikających z procesów kognitywnych.

https://inclusive.microsoft.design/tools-and-activities/InclusiveDesignForCognitionGuidebook.pdf

A cały Inclusive Design Guide tutaj:

Microsoft Inclusive Design
Microsoft Inclusive Design is a practice that anyone who creates and manages products and services can use to build more inclusive experiences for everyone. Get the principles, guidebooks, workshop tools, videos, and many more free resources.

😎 AUTOPROMOCJA 😎

Co łączy "Zemstę Cieciów" i rolę menadżerską?

O tym możesz przeczytać w moim najnowszym artykule opublikowanym na bogu. Polecam, ponieważ dzielę się w nim swoimi przemyśleniami odnośnie kluczowych różnic, których możesz spodziewać się wchodząc w rolę menadżera lub menadżerki zespołu. Ale polecam też ponieważ na końcu artykułu znajdziesz listę rekomendowanych szkoleń i konferencji na osób zajmujących lub chcących wejść w role liderskie zespołów UX.


Jak zostać liderem/liderką ResearchOps?

A może nie o ścieżce menadżerskiej, ale marzysz o rozwoju w kierunku Lead ResearchOps? A'verrsia Martin w swoim artykule na Medium opisuje umiejętności miękkie i twarde, które powinny znaleźć się w repertuarze osoby pełiącej taką rolę.

Na końcu tekstu autorka podkreśla, że warto znaleźć swoją własną unikalną mieszankę tych umiejętności. I ja sie z nią absolutnie zgadzam: dotyczy to nie tylko roli ResearchOps Leada, ale każdej innej roli. To co będzie zawsze Twoją największą przewagą to nie perfekcja osiągnięta we wszystkich tych ważnych obszarach, a unikalność, która bierze się z Twoich doświadczeń, predyspozycji i osobowości.

Artykuł przeczytasz tutaj:
https://medium.com/researchops-community/careers-in-researchops-all-roads-lead-to-rome-928273cc1d07

Paweł Nowak zaleca ostrożność

Paweł Nowak pisze o ChatGPT i AI art i zaleca ostrożność. Polecam tę lekturę jako przeciwwagę dla zalewających nas postów wychwalających pozytywne aspekty korzystania z ChatGPT i sztuki tworzonej przez sztuczną inteligencję.

ChatGPT: https://nowy.me/blog/zalecam-ostroznosc-1-stochastyczna-papuga-czyli-rzecz-o-czacie-gpt/

AI art: https://nowy.me/blog/zalecam-ostroznosc-2-przejmowanie-sztuki-cyfrowej-pod-pretekstem-jej-uwolnienia-rozwazania-o-niekorzysciach-ai-art/

Mapa trendów 2023

A propos ChatGPT - ukazała się najnowsza Mapa Trendów 2023 by Infuture Institute Natalii Hatalskiej. Osobiście wykorzystuję ją jako inspiracje podczas warsztatów i często sama dla siebie, kiedy szukam inspiracji dla swoich działań czy tekstów. I jako narzędzie do poszukiwania inspiracji tę mapę polecam: https://infuture.institute/mapa-trendow/

ROI of UX

A jeżeli jesteśmy przy raportach to podrzucam jeden, stworzony przez The UX School "ROI of UX". Nie traktuję tych danych dosłownie, korzystam z tego i temu podobnych raportów jako inspiracji, które wykorzystuję podczas rozmów z interesariuszami, szukaniem inspiracji do rozwoju mojego zespołu lub promowania działań mojego teamu w ramach mojej organizacji. I nawet jeżeli jestem sceptycznie nastawiona, to wiem, że te liczby się czasem przydają, szczególnie w pracy menadżera UX Teamu, także proszę: https://s3.amazonaws.com/coach-courses-us/public/theuxschool/uploads/The_Trillion_Dollar_UX_Problem.pdf

🔥 HOT NEWS: UX Camp Europe 2023 🔥

Czyli najlepszy (i największy w EU) UX Camp, w którym brałam udział, i który ogromne polecam, w tym roku odbędzie się 3-4 czerwca. Warto zapisać się do newslettera, bo wkrótce pojawią się bilety - a te znikają w ciągu kilkunastu sekund 😅 warto jednak zawalczyć, bo UX Camp Europe to rewelacyjne wydarzenie, świetnie zorganizowane, pełne inspirujących wystąpień i rozmów. No i Berlin.... 🥰 Polecam!

Więcej informacji tutaj:

UXcamp Europe
Join 500+ active participants from all over the world for inspiration, networking, and lots of fun in Berlin on June 3-4

Wojciech Bąkowski - Film Mówiony 5

We wrocławskim Muzeum Sztuki Współczesnej (które polecam, bo to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, choć niewątpliwie fakt, że mieści się w cylindrycznym byłym schronie przeciwlotniczym robi największe wrażenie), można aktualnie oglądać wystawę Callart1 i w jej ramach zobaczyć Film Mówiony 5 Wojciecha Bąkowskiego.

Bąkowski to reżyser filmów animowanych, grafik, poeta, muzyk, autor audioperformanców i muzyki alternatywnej. Studiował na ASP w Poznaniu, otrzymał nagrodę "Paszport Polityki" w 2010 roku. Film mówiony 5 zapamiętałam najlepiej z obejrzanej w muzeum wystawy, więc nie mogłam się nim nie podzielić na łamach tego "Bezładu" 🫣

A proszę, tutaj go zobaczysz:

Wojciech Bąkowski - Film mówiony 5 - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Filmy mówione to wciąż rozrastająca się seria tworzonych przez Wojciecha Bąkowskiego filmów animowanych. Charakterystyczne dla nich jest badanie zależności oraz wypróbowywanie sposobów…

Człowiek BEZ

A na koniec tego "Bezładu" zostawiam Cię z myślą Jerzego Ludwińskiego, polskiego teoretyka sztuki, krytyka, wykładowcy, dziennikarza, który w swoich rozważaniach z końca lat 60-tych, o tym jaka będzie sztuka przyszłości (podpowiem: "KAŻDA") i czym wówczas będzie awangarda, pochylił się także nad kwestią człowieka przyszłości podsumowując swoje przemyślenia tak:

Bardziej interesujące jest pytanie jaki będzie człowiek przyszłości?
[Pomijam szczególną sytuację gdy go nie będzie.]
Pewnie także KAŻDY.
Możnaby jeszcze zastanowić się czy będzie to
człowiek BEZKIERUNKOWY.
Może to oznaczać koniec świetlistej drogi, koniec dążenia do powszechnej szczęśliwości, koniec epoki ideologii i koniec przemocy. Po to, żeby wyjść poza kwadratowy nawias.
Będzie to człowiek BEZ (to nie przyimek, tylko rzeczownik).

Do usłyszenia za miesiąc 🙌