O mnie / About me

Moje zdjęcie w czapce i z szalikiem

[english version below]

Cześć,

nazywam się Dominika Bęben.

Jestem menadżerką zespołu UX w międzynarodowej firmie Hapag-Lloyd, która zajmuje się transportem morskim kontenerowym (fascynująca sprawa!). Pracuje w Hapag-Lloyd od blisko 3 lat i udało mi się zbudować zespół 17 ekspertek i ekspertów UX, którzy na co dzień projektują i badają software, z którego korzystają nasi klienci i pracownicy na całym świecie. Dzięki pracy w Hapag-Lloyd spełniłam też swoje wielkie marzenie - przeprowadziłam się do Trójmiasta i od blisko 3 lat mieszkam w połowie Gdańsku, a w połowie w Warszawie.

Zanim jednak rozpoczęła się moja historia z Hapag-Lloyd, zajmowałam się badaniami UX i zarządzaniem zespołem badaczym w firmach takich jak: Alior Bank, Millennium Bank, Edisonda czy LaWonderlab. Mam ponad 10-cio letnią praktykę w realizowaniu komercyjnych badań. Badania User Experience, szczególnie badania jakościowe i ResearchOps, są moimi głównymi obszarami specjalizacji, w których czuję się jak ryba w wodzie.

Od 6 lat prowadzę zajęcia ze studentami i studentkami studiów podyplomowych UX/Product Design, od niedawna w Sopocie. Uwielbiam prowadzić zajęcia i uczyć innych. Podobnie jak lubię występować na konferencjach i meetupach - można było mnie spotkać między innymi na UX Poland, WUD Kraków, Geek Goes Chick czy TipiUX.

Przez kilka lat rozwijałam nieformalną organizację Kolektyw Rzeczywiste Doświadczenia, która zrzeszała ponad 300 ekspertów i ekspertki UX działających non-profit na rzecz organizacji pozarządowych, wspierając je w zakresie projektowania i badań UX. W sumie wolontariusze Rzeczywistych Doświadczeń zrealizowali ponad 20 projektów i przeprowadzili kilka szkoleń.  

Jestem socjolożką i absolwentką 6-cio letniej szkoły plastycznej. Skończyłam studia podyplomowe UX Design, Biznes AI, studia podyplomowe dotyczące neuroróżnorodności w miejscu pracy, aktualnie studiuję w ramach programu MBA Analiza Danych i Innowacje.

Jestem osobą z diagnozą ADHD, co jest istotnym aspektem mojego codziennego funkcjonowania i znacząco wpływa na to jak odnajduje się w różnych życiowych rolach. Ponadto, od kilku lat lat jestem żoną człowieka, który z kolei ma diagnozę zespołu aspergera (czyli na dzisiejsze standardy spektrum autyzmu), i podobnie jak ja, zawodowo zajmuje się zarządzaniem zespołem w IT. Nasze małżeństwo to fascynujące wyzwanie, które znajduje odzwierciedlenie w tym o czym piszę i co mnie interesuje. Znajdziesz tu dużo treści związanych z neuroróżnorodnością właśnie z tego powodu :)

Jestem liderką 20 osobowego zespołu UX i bardzo doceniam możliwość wspierania w codziennym rozwoju specjalistów i specjalistek zajmujących się projektowaniem, analizą i badaniami UX. Wdrażanie procesu UX w organizacji o niskiej dojrzałości UX, optymalizowanie tego procesu, ResearchOps to moje absolutne koniki, jednak to co najbardziej doceniam w swojej pracy to współpraca z innymi. Różnorodność zespołu jest moim zdaniem kluczem do sukcesu w procesie zmieniania kultury organizacyjnej.

Lubię pisać, bo pozwala mi to na dzielenie się moją wiedzą i doświadczeniem, ale też na układanie sobie w głowie niektórych przemyśleń. Dlatego głównym elementem tej strony jest mój blog. Miłego czytania.

P.S. Zostańmy w kontakcie na Linkedinie - napisz do mnie albo zaproś do sieci kontaktów.


Hi, I am Dominika Bęben - UX expert, leader and lecturer from Poland, currently a Manager of UX Research, Design and Analytics Team at an international shipping company Hapag-Lloyd AG. I strongly believe that design decisions can have a significant impact on people’s life, that is why I am working as a UX leader in a large company. I am a neurodivergent brain (ADHDer) with a strong focus on a neurodiversity in a workplace and well-being of neurominorities at work.

WORK EXPERIENCE

UX Team ManagerHapag-Lloyd, Gdansk, 2021 – present
Guest LecturerSWPS University, Poland, 2016 – present
Principal UX ResearcherHapag-Lloyd, Gdansk, 2020-2021
UX Research ManagerAlior Bank, Warsaw, 2018-2020
Sr. UX ResearcherMillennium Bank, Warsaw, 2016-2018
UX ResearcherLa Wonderlab, Warsaw, 2015-2016
Jr. UX ResearcherEdisonda, Cracow, 2014-2015

EDUCATION

Neurodiversity in the workplace (PgD)SWPS University, 2022 - present
AI Business (PgD)Kozminski University, Warsaw, 2020 - 2021
UX Design (PgD)SWPS University, Wroclaw, 2015 - 2016
Sociology (MSSc)Jagiellonian Univeristy, Cracow, 2012 - 2015
Sociology (BSSc) → APS, Warsaw, 2009 - 2012