#3 Bezład. Zmysły

Na zdjęciu stoi osoba w pomarańczowej zimowej czapce, owinięta szalikiem, tak, że widać tylko oczy.

W trzecim odcinku mojego nieregularnika nieustrukturyzowanego tematem przewodnim okazały się zmysły. Dźwięki i obrazy zachwycały mnie w ostatnich tygodniach najbardziej, więc o nich jest tutaj dzisiaj najwięcej.

Notatki z terenu

Czy zapisana w książce opowieść może mieć dźwięk? Jeżeli go ma - to jaki on jest? Przekonać o tym można się czytając książkę Marcina Dymitera "Notatki z terenu". Opisuje on w krótkich rozdziałach różne miejsca na świecie, które odwiedził. Opisuje swoje wrażenia dźwiękowe, osadzając je w kontekście społecznym, historycznym, politycznym. Zabiera nas w podróże przez detale dźwiękowe odwiedzanych miejsc. Rozdziały uzupełnione są o link, do nagrań otoczenia, które autor zarejestrował w opisywanym miejscu. "Notatki z terenu" to książka, której da się posłuchać i dźwięk jest integralnym elementem opisywanych tutaj historii.

Marcin Dymiter prowadzi warsztaty z field recordingu, warto śledzić jego stronę. Najbliższe odbędą się 10 sierpnia w Gdyni w ramach Wakacyjnego Portu Kultury.

Ręka trzymająca książkę "notatki z terenu"
Książka "Notatki z terenu"

Pierwsze kobiety spedytorki

Bertha Torgersen i Hanna Brummenæs to mało znane postaci, na szczęście ich biografie postanowiła przybliżyć autorka Cecilie Enger. W książce "Biała Mapa" wydanej w Polsce przez Smak Słowa, autorka opisuje historię dwóch kobiet, które w 1909 roku w Norwegii kupiły swój pierwszy statek SS "Goval", zostając tym samym pierwszymi armatorkami.

Historia ich przedsiębiorczości, miłości, historia Norwegii początku XX wieku z bogatym opisem kontekstu społecznego, kulturowego, wydarzeń historycznych i politycznych, absolutnie wciąga. Autorka opisuje losy Berthy i Hanny barwnie, tak, że czytając wyobraźnia odtwarza w szczegółach obrazy, jak klatki filmowe. Czytając zatapiamy się w historii, przenosimy do XX wiecznej Norwegii, do domu Berthy i Hanny, na pokłady ich statków, wąskich uliczek portowych miejscowości na wyspie Karmøy, uczestniczymi w ich rozmowach, intymnych chwilach odkrywania swojej tożsamości i emancypacji.

Polecam bardzo.

Ręka trzymająca książkę "Biała mapa"
Okładka książki "Biała mapa"

Sainer Kolorysta

Wspaniała wystawa Przemysława Blejzyka do obejrzenia w Gdańsku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Sainera inspirują koloryści i mistrzowie krajobrazu, ale inspiruje go też muzyka i to połączenie daje wspaniały efekt. Kolorem interpretuje rytm dostarczając niezapomnianych i intensywnych wrażeń zmysłowych odbiorcom. Jeżeli należysz, podobnie jak ja, do osób szczególnie wrażliwych na kolor, to wystawa prac Sainera jest jak plac zabaw z niekończącymi się atrakcjami. Nic mnie tak nie uspokaja jak połączenie muzyki i koloru, na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej doświadczyć można tego połączenia i zanurzyć się w nim.

Bardzo wartościowym uzupełnieniem prac artysty są prace mistrzów, którymi szczególnie się inspiruje, wystawa staje się rozmową ucznia z mistrzami, który korzystając z ich dorobku rozwija siebie i swoją drogę, którą nas prowadzi.

SAINER. KOL∞R do obejrzenia do 22.10.2023.

Tsaibernetyka

"TSAIBERNETYKA: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna" intensywna wystawa artystów Wen-Ying Tsai, London Tsai, Ming Tsa dostępna jest w Łaźni II w Nowym Porcie w Gdańsku. Wystawa, o której na stronie możemy przeczytać:

"W ujęciu Wen-Ying Tsai’a podstawowy atrybut sztuki cybernetycznej: sprzężenie zwrotne (proces, w którym informacja lub sygnał wraca z powrotem do źródła, aby wpływać na jego dalsze działania) łączy się na płaszczyźnie audio(wizualnej) z innymi istotnymi dla jego sztuki właściwościami, określającymi zarówno strukturę dzieł, jak i ich doświadczenie, takimi jak światło i stroboskopia, oscylacja, wibracja i energetyczność, oraz partycypacja."

Jest to wystawa pełna intensywnych doznań wizualnych i dźwiękowych. Odbiorca wchodzi w interakcję z instalacjami i wpływa na ich formę poprzez wydawanie z siebie dźwięków lub swój ruch. Jest tam między innymi fontanna, której bieg zmienia się i woda zaczyna płynąć do góry kiedy odbiorca krzyczy lub klaszcze głośno w dłonie. Dialog w jaki wchodzimy z instalacjami pogłębia potrzebę zrozumienia i zinterpretowania oglądanej sztuki. Tak jak te instalacje nie pozostają obojętne na odbiorcę, tak i odbiorca nie może pozostać na nie obojętny. Mi osobiście wystawa przyniosła ogromne ukojenie właśnie poprzez swoją intensywność.

Wystawa dostępna do 3.12.2023 w Łaźni II w Gdańsku.

IT Manager of Tomorrow

W ostatnim czasie odwiedzałam nie tylko muzea i galerie, ale także konferencje. IT Manager of Tomorrow to niewątpliwie jedna z najlepszych, w których w tym roku wzięłam udział. Bardzo dobrze zorganizowana, ale przede wszystkim bardzo merytoryczna, z konkretnymi case study i inspirującymi mówcami. Swoje przemyślenia i wrażenia opisałam szczegółowo w ostatnim poście na blogu. W moim wpisie są także zebrane rekomendacje dotyczące dostępnych w sieci prezentacji niektórych z wystepujących.

W tym roku planuję jeszcze dwie konferencje dla liderów: Hatch Conference w Berlinie oraz Leading Design w Londynie. Podzielę się swoimi inspiracjami po powrocie, ale z całą pewnością IT manager of Tomorrow podniósł wysoko poprzeczkę.

Inspirujący człowiek

PETE WHARMBY

Autor książek "What I want to talk about" oraz "Untypical". Osoba autystyczna, która występuje na konferencjach i meetupach mówiąc o autyźmie, o sobie, pisze książki i udostępnia interesujące edukacyjne posty na temat autyzmu.

Profil na Linkedin

Strona www

Jak sam podkreśla: chce mieć wpływ na wzrost akceptacji osób autystycznych i autyzmu przez społeczeństwo i robi to poprzez dzielenie się swoimi doświadczeniami z jak najszerszą grupą odbiorców. Śledzę jego profil na Linkedinie i jestem bardzo wdzięczna za jego posty. Poniżej jeden z jego ostatnich postów dotyczący przełączania się miedzy zadaniami.

Do następnego razu!